*** خاطرات راديو آماتوري ***

تبلیغات

تبلیغات

موضوعات

موضوعات

جستجو

جستجو

پیوندهای روزانه

پیوندهای روزانه

لینک دوستان

لینک دوستان

صفحات جانبی

صفحات جانبی

امکانات جانبی

امکانات جانبی

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 2681
بازدید دیروز : 4436
بازدید هفته : 16482
بازدید ماه : 65246
بازدید کل : 1670823
تعداد مطالب : 674
تعداد نظرات : 119
تعداد آنلاین : 1

simple dipper


 • تاریخ ارسال : چهار شنبه 6 دی 1396 ساعت: 13:25
 • نویسنده :

می پسندم نمی پسندم
نظرات()
برچسب ها : ,

آموزش مورس

با سلام و ارزوی سلامتی و موفقیت دوستان و عزیزان رادیو اماتور و علاقمندان رادیو اماتوری

با عنایت به  نیاز به ازمون مورس و کاربرد حیاتی ان در  امر ارتباطات اضطراری و  کار برد ان در باند اچ اف  طرح ذیل برای دوستان علاقمند به مورس ارسال میگردد

در این طرح که مبنای کار با کلید مورس دوطرفه می باشد کلید به سمت چپ خط  و براست  نقطه ارسال می کند لذا  از ابتدای جدول خط و نقطه با جهت حرکت فلش جدا شده اند و هرجا خط لازم بوده سمت چپ و هرجانقطه لازم بوده سمت راست حرکت کرده است  بطوری که برای حرف  E یک حرکت به سمت راست و  برای حرف  T  یک حرکت به چپ  لازم است و در نهایت ۵ حرکت به راست عدد ۵  و ۵ حرکت به چپ عدد صفر  خواهد بود و ترکیب این حرکات بقیه اعداد  و  حروف را خواهند ساخت

 


 • تاریخ ارسال : سه شنبه 28 آذر 1396 ساعت: 10:13
 • نویسنده :

می پسندم نمی پسندم
نظرات()
برچسب ها : ,,
ادامه مطلب

cw transmitter

cw transmitter

 

http://www.qsl.net/q/qrp//tx/pippin.htm

 

 


 • تاریخ ارسال : شنبه 25 آذر 1396 ساعت: 17:51
 • نویسنده :

می پسندم نمی پسندم
نظرات()
برچسب ها : ,

pirate transmitter

 


 • تاریخ ارسال : پنج شنبه 23 آذر 1396 ساعت: 16:19
 • نویسنده :

می پسندم نمی پسندم
نظرات()
برچسب ها : ,

Dave's First Code Practice Oscillator

 

http://makearadio.com/misc-stuff/cpo.php


 • تاریخ ارسال : دو شنبه 20 آذر 1396 ساعت: 20:16
 • نویسنده :

می پسندم نمی پسندم
نظرات()
برچسب ها : ,
ادامه مطلب

Superheterodyne Radio Uses One Tube

 

 

 

 

 

http://makearadio.com/tube/6ba7-superhet.php


 • تاریخ ارسال : دو شنبه 20 آذر 1396 ساعت: 19:58
 • نویسنده :

می پسندم نمی پسندم
نظرات()
برچسب ها : ,
ادامه مطلب

میلاد رسول‌ اکرم(ص) و امام صادق(ع)

امشب سخن از جان جهان باید گفت توصیف رسول(ص) انس و جان باید گفت

در شام ولادت دو قـطب عالم تبریک به صاحب الزمان(عج) باید گفت

میلاد رسول‌ اکرم(ص) و امام صادق(ع) بر همه مسلمین جهان مبارک


 • تاریخ ارسال : سه شنبه 14 آذر 1396 ساعت: 22:41
 • نویسنده :

می پسندم نمی پسندم
نظرات()
برچسب ها : ,

swl

 

آگاهی هایی در مورد «شنیدگرانِ موج کوتاه» یا «اس.دبلیو.ال.»ی‌ها – بخش 1

.http://etesalkootah.ir/1396/08/21/Some_Information_around_Short_Wave_Listeners_Part_1

.

شنیده‌ها حاکی از آن است که همت گروهی از رادیوآماتورهای پیش‌کسوت ایران، که بیش از 40 سال است برای قاعده‌مند و قانونی‌کردن رادیوآماتوری در کشور در تلاش و کوشش بوده‌اند، با یاری مسوولان وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات رادیویی به بار نشسته است و «انجمن رادیوآماتوری ایران» در حال شکل‌گیری می‌باشد و به نظر می‌رسد که در آینده‌ی نزدیک این سرگرمی علمی در کشور عزیز ما هم جای خود را در میان نوجوانان و جوانان دانش‌دوست به وسعت باز کند.

در مورد رادیوآماتوری پیش از این مطالبی به خوانندگان تقدیم شده بود و پس از این هم در این خصوص خواهم نوشت و در این مسیر، به ویژه، به پیش‌کسوتان رادیوآماتوری در ایران و روند تلاش‌های پی‌گیرانه‌ی آنان خواهم پرداخت.

در این مقاله، با یکی از سرگرمی‌های علمی در حاشیه‌ی رادیوآماتوری، که دوستداران فراوانی در سطح جهان دارد، آشنا می‌شویم: «شنیدگری موج کوتاه». این سرگرمی دلچسب می‌تواند برای علاقه‌مندان به رادیوآماتوری گام نخست در مسیر دریافت پروانه برای برپاکردن ایستگاه فرستنده-گیرنده‌ی رادیوآماتوری باشد.

.

لوگوهای باشگاه رادیوآماتوری آلمان و رادیوآماتورهای مخابرات و پست

.

شنیدگران موج‌کوتاه هم «کارت تایید‌تماس» یا «کارت‌[1]QSL» می‌گیرند و می‌فرستند

در میان مخابرات‌چی‌های آماتور یا «رادیوآماتور»ها معمول است که پس از هر ارتباط بی‌سیم، طرفینِ تماس رادیویی برای همدیگر کارتِ تایید‌تماس یا کارتِ‌QSL بفرستند. وظیفه‌ی این کارت‌ها، تایید این نکته است که طرفین با هم در روز و ساعت معینی در یکی از باندهای مجاز آماتوری یک تماس رادیویی موفق داشته‌اند و اصولاً در فرهنگ مخابراتی و رادیوآماتوری عبارت QSL به معنی «من تماس رادیویی را تایید می‌کنم» است.

.

شنیدگری موج کوتاه یک سرگرمی علمی برای تازه واردان به دنیای رادیو آماتوری است

.

بر روی این کارت مهم‌ترین ویژگی‌های تماس نگاشته می‌شود. این ویژگی‌ها عبارتند از: شناسه[2] یا علامت‌خطاب (Call sign) ایستگاه مقابل، تاریخ، ساعت، فرکانس، نوع عمل مخابراتی، گزارش کیفیت علایم دریافتی از ایستگاه مقابل و همچنین نام و نشانی و علامت‌خطاب صادرکننده‌ی کارت. در اغلب موارد، علاوه بر داده‌های بالا، از تیپ و نوع دستگاه‌های مخابراتی و آنتن‌هایی که برای تماس رادیوآماتوری مورد استفاده قرار داشته نیز نام برده می‌شود. همچنین، اطلاعاتی در مورد این که این ایستگاه‌ها به کدام انجمن رادیوآماتوری وابسته هستند و شماره‌مسلسل کارت‌ها، که برای اعطای برخی گواهی‌ها ضروری هستند نیز، روی کارت درج می‌شود.

در دوران آغازین فن مخابرات آماتوری، به دست آوردن چنین کارت‌هایی بسیار باارزش بود، زیرا توانایی فنی ایستگاه بی‌سیم آماتوری را مستند می‌ساختند.

با توسعه و تکامل فن‌آوری، حتی در میان رادیوآماتورها، دیگر چندان تعجب‌برانگیز نیست که با استفاده از دستگاه‌های امروزی در هر ساعت شبانه‌روز، بتوان به تقریباً همه‌ی نقاط جهان دسترسی رادیویی داشت. از این نگاه، کارت‌های‌QSL اهمیت فنی پیدا می‌کنند. امروزه، اما، این کارت‌ها بیش از هر چیز مطلقاً به مثابه تایید انجام تماس رادیویی هستند و بس. این موضوع انگیزه‌ای برای صدور دیپلم‌های افتخار شده که با ارایه‌ی تعداد معینی از کارت‌های‌QSL به دارنده‌ی آنها اعطا می‌شود و از این جهت، اثبات و تاییدی بر مقدار معینی فعالیت‌های مخابراتی است.

رد و بدل‌کردن کارت‌های‌QSL موضوعی نیست که فقط در میان رادیوآماتورها معمول باشد. و نیز، این کار تنها به رادیوآماتورهایی که تماس رادیویی میان آنها برقرار شده نیز محدود نمی‌باشد. حتی کسانی که به طور «غیرفعال» و در حاشیه‌ی تماس رادیوآماتورهای دیگر، «شاهد شنیداری» در برقراری تماس رادیوآماتوری بوده‌اند نیز می‌توانند از موقعیت پیش‌آمده استفاده کرده و برای ایستگاهی که آن را شنیده‌اند، از طریق ارسال یک کارت‌QSL یک «گزارش دریافت» بفرستند و همزمان تقاضا کنند که از ایستگاه شنوده‌شده نیز تاییدیه‌ای در مورد گزارش‌شان دریافت نمایند.

به افرادی که به موج کوتاه به عنوان یک سرگرمی علمی گوش فرامی‌دهند و شاهد شنیداریِ تماس مخابراتیِ رادیوآماتورها هستند، «شنیدگر موج کوتاه» و یا SWL-er می‌گویند که کوتاه‌شده‌ی Short Wave Listener است.

گرفتن یک چنین «گواهی دریافت» یا «گواهیِ شنید» یا به کوتاهی «کارت SWL-QSL» به عنوان یک فرد «شنیدگر موج کوتاه» برای همگان میسر است. برای این کار نیازی به گذراندن آزمون[3] رادیوآماتوری نیست، بلکه بر عکس، گواه دیگری است بر تماس مخابراتیِ یک رادیوآماتورِ دیگر، که برای او گذراندن یک آزمون رادیوآماتوری پیش‌شرط فعالیت‌اش می‌بوده است.

هر هموند باشگاه رادیوآماتوری آلمان می‌تواند کارت‌های SWL-QSL را از طریق بخش «مدیریت توزیعِ‌[4]QSL» این باشگاه به صورت رایگان به تمام رادیوآماتورها در سراسر جهان بفرستد.

در این حالت، به جای علامت‌خطاب خودی، یک نمره‌ی‌SWL به کار برده می‌شود که دربردارنده‌ی شناسه‌ی کشوری (DL برای جمهوری فدرال آلمان)، شناسه‌ی‌DOK[5] (شناسه‌ی استانی/منطقه‌ای) و شماره‌عضویت هفت‌رقمی باشگاه رادیوآماتوری آلمان است.

مثال‌ها:

                        DL-L01/1695071

                       DL-G15/1792787

                       DL-N11/1393669

علاوه بر این‌ها، ارزش بالای فعالیت شنیدگری موج کوتاه در پیش‌آمادگی علاقه‌مندان برای گذراندن موفقیت‌آمیز آزمون رادیوآماتوری به اثبات رسیده است. کُدهای سرزمینی و واژه های کوتاه‌شده‌ی رایج در مخابرات آماتوری می‌توانند برای کسانی که تا پیش از آن با چنین مطالبی سر و کار نداشته بوده‌اند، مانع بزرگی باشند، اما برای شنیدگران موج کوتاه موضوعاتی کاملاً آشنا هستند. شنیدگران موج کوتاه در فن‌آوریِ دریافت رادیویی باتجربه هستند و در مقایسه با دیگران همواره دارای این برتری هستند که می‌توانند بدون تمرین سنگینِ شنیداری قبلی، با اطمینان به جلسه‌ی آزمون رادیوآماتوری بروند.

باشگاه رادیوآماتوری آلمان برای تقویت این تجربه و برای آموزش چگونگی مستندسازی فعالیت‌ها، آزمونی زیر نام «آزمون‌DE» آماده کرده است. این آزمون می‌تواند از طرف مدیر هر یک از اتحادیه‌های منطقه‌ای برگزار گردد و در آن از شنیدگران موج کوتاه مسلط بودن بر مبانی فنی، فن‌آوری عملیاتی و آشنایی با مقررات انتظار می‌رود.

با موفقیت در این آزمون، به فرد شنیدگر موج کوتاه یک شناسه‌ی‌[6]DE اعطا می‌شود که از حروف DE ، یک رقم میان 1 تا 9 و سه حرف الفبا، که به دلخواه قابل انتخاب است، تشکیل می‌یابد. به عنوان مثال: DE4CWL, DE8BUS و مانند این‌ها. شناسه‌های شنیدگریِ موج کوتاه با رقم صفر، مانند: DE0AAA, DE0WSS برای دارندگان عنوان «قهرمان دریافت رادیوییِ آلمان» رزرو شده‌اند که پس از گزارش‌های شنیدگریِ تاییدشده‌یِ متعدد، به گروه‌های رادیوآماتوری اعطا خواهند شد.

داده‌های مندرج بر «کارت‌های تایید تماس شنیدگری موج کوتاه» ([7]SWL-QSL-Card) تفاوت زیادی با آنهایی که رادیوآماتورها بین خودشان برای تایید تماس متقابل رد و بدل می‌کنند، ندارند. در نتیجه، هر کارت تایید تماس شنیدگری موج کوتاه دربردارنده‌ی علامت‌خطابِ ایستگاه شنیده‌شده، تاریخ، ساعت (به وقت جهانی UTC)، فرکانس، نوع عمل مخابراتی (مانند نوع مدولاسیون)، گزارش محتوای تماس، و علامت‌خطاب ایستگاه مقابل که ایستگاه شنیده شده با آن در تماس بوده، می‌باشد. علاوه بر این‌ها، کارت‌های گفته شده، می‌توانند درست مانند کارت‌های تایید‌تماسِ رادیوآماتورها دربردارنده‌ی اطلاعاتی در مورد تجهیزات ایستگاه و یا نکات و یادداشت‌های فردی هم باشند.

روشن است که بر روی این کارت‌ها درج شماره‌ی شنیدگری موج کوتاه یا، در صورت در اختیار داشتن، نشانه‌ی‌DE و همچنین نام و نشان خود فرد شنیدگر نباید فراموش شوند.

رادیوآماتوری که شنیده شده و از او تقاضای تایید گزارش شده است، یک کارت تایید‌تماس خودی را با اطلاعات مندرج بر «کارت‌ تایید‌تماس شنیدگری موج کوتاه»ی که دریافت کرده، پس از مقابله با مندرجات دفتر تقویم تماس‌های خود و اطمینان از درستی آنها، پر می‌کند و به این شکل صحت مشاهداتِ شنیدار موج کوتاه را تایید می‌نماید.

.

نمونه هایی از کارت های تایید تماس رادیوآماتورها در کشورهای همسایه

.

نظر به این که برای شنیدگرها نیز این امکان موجود است که با جمع‌آوری این کارت‌ها، که از رادیوآماتورها به دست می‌آورند، از باشگاه تقاضای دریافت یک گواهی یا دیپلم افتخار کنند، به این دلیل، برای هر رادیوآماتور هم امری بدیهی است که باید کارت‌های تایید تماس شنیدگرهای موج کوتاهی را که صادر می‌کند، درست مانند کارت‌های تماس بین رادیوآماتورها، به درستی و به طور کامل پر کند.

(ادامه دارد)

.


برگرفته از سایت اتصال کوتاه: www.etesalkootah.ir


 • تاریخ ارسال : شنبه 4 آذر 1396 ساعت: 12:10
 • نویسنده :

می پسندم نمی پسندم
نظرات()
برچسب ها : ,

پیش کد کشورها براساس الفبا

پیش کد کشورها براساس الفبا

 

 

 


 • تاریخ ارسال : چهار شنبه 1 آذر 1396 ساعت: 18:41
 • نویسنده :

می پسندم نمی پسندم
نظرات()
برچسب ها : ,

Ten Minute Transmitter

 با  تسلیت فرارسیدن  ایام   شهادت حضرت محمد  (ص)  و امام سجاد(ع)  و امام رضا (ع)

 

Last weekend I was browsing the internet for radio circuits and came across an interesting design I've never seen before, nicknamed the Ten Minute Transmitter. The design apparently originated in 1996 in an amateur radio club QRP publication. The name originates since the original author claimed he built this transmitter and make a QSO with it in just 10 minutes time. Impressive!

I didn't set a stopwatch to time myself, but I can tell you that I was able to slap this rig together on a breadboard and tune it up very quickly. There are no coils to wind (unless you want to); it tunes a wide range of crystal frequencies, and it outputs an easy 500mW AM signal. I had three crystals on hand, and was able to load up frequencies 6925 kHz, 14322 kHz and 28266 kHz without problem.

Here's the schematic:


 • تاریخ ارسال : جمعه 26 آبان 1396 ساعت: 23:38
 • نویسنده :

می پسندم نمی پسندم
نظرات()
برچسب ها : ,

ليست صفحات


تعداد صفحات : 68


ورود کاربران

ورود کاربران

  نام کاربری
  رمز عبور

  » رمز عبور را فراموش کردم ؟
  عضويت سريع

  عضويت سريع

   نام کاربری
   رمز عبور
   تکرار رمز
   ایمیل
   کد تصویری
   پشتيباني آنلاين

   پشتيباني آنلاين

    پشتيباني آنلاين
    آمار

    آمار

     آمار مطالب آمار مطالب
     کل مطالب کل مطالب : 674
     کل نظرات کل نظرات : 119
     آمار کاربران آمار کاربران
     افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
     تعداد اعضا تعداد اعضا : 90

     آمار بازدیدآمار بازدید
     بازدید امروز بازدید امروز : 2681
     بازدید دیروز بازدید دیروز : 4436
     ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 268
     ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 444
     آي پي امروز آي پي امروز : 894
     آي پي ديروز آي پي ديروز : 1479
     بازدید هفته بازدید هفته : 16482
     بازدید ماه بازدید ماه : 65246
     بازدید سال بازدید سال : 285121
     بازدید کلی بازدید کلی : 1670823

     اطلاعات شما اطلاعات شما
     آی پی آی پی : 44.192.44.30
     مرورگر مرورگر :
     سیستم عامل سیستم عامل :
     تاریخ امروز امروز :
     خبرنامه

     خبرنامه

      براي اطلاع از آپيدت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود      آخرین نطرات کاربران

      آخرین نطرات کاربران

       AECAEC - درود
       استاد ممنون خیلی خوب و عالی - 1400/10/23
       پرویز مهرزادپرویز مهرزاد - سلام درود جناب عبداحق عزیز بسیار خوشحالم که وب سایت شما با مطالب مفید وعالی فعال شده است.
       پاسخ:باسلام و تشکر از لطف و مرحمت شما دوست عزیز و گرامی - 1400/8/28
       پرویز مهرزادپرویز مهرزاد - سلام ودرود استاد عبدالحق عزیز بسیار خوشحالم که سایت جنابعالی بامطالب جدید وعالی دوباره فعلیتش را شروع نموده است.
       پاسخ:با سلام تذکر بجا و بموقعی بود بسیار متشکرم - 1400/8/28
       ایزدیایزدی - یه مشکلی داره این طرح. کل سلف ها با هم 12. 7 میکرو میشه که با خازن 270 پیکو، فرکانس مرکزی فیلتر 2.7 مگا هرتز می شه. کمترین سلف هم (0.1 میکرو) با همون خازن 270 پیکو 30 مگاهرتز رو رد می کنه. بنا بر این نیازی به خازن های دیگه نیست. دوستان دیگه نظرشون چیه.
       پاسخ:باسلام و تشکر کل خازن ها و سلفها برای فرکانس 1800کیلو که ابتدای باند رادیو اماتوری است کم است و بسختی تنظیم می شود اما برای 3500 بله زیاد است - 1399/8/24
       هومنهومن - سلام .علت استقبال نکردن در خور توجه همین نا واردیست .این مطلب بسیار گنگ و پر از اشتباه هست
       پاسخ: سلام بنده هم ضمن تائید نظر شما درخواست می کنم مطلب کامل تر و بهتر و درست تر را بفرمائید بنده بنام خودتان درج و منتشر نمایم
       پاسخ:https://t.me/joinchat/AAAAAEJj30AwLGIyi_UQ3g مدارات لامپی - 1396/12/17
       علیعلی - سلام شما مکتبی و انقلابی هستید درسته ؟
       پاسخ: سلام بهیچ عنوان و تقریبا هیچ جائی من چنین ادعائی نکرده ام اما این همه شهید و زخمی و جانباز و اسیر و زحمت و فعالیت برای حفظ انقلاب و سرزمین عزیزمان ایران خیلی حرام لقه گی و بی اصل و نصبی می خواهد که چشم خودرا ببندیم و از این اب و خاک حمایت و به این مردم عشق نورزیم حالا شما اسم انرا هرچه دوست دارید بگذارید نظرتان محترم است - 1396/12/17
       هومنهومن - سلام
       بنده یکی از علاقمندان لامپ هستم . و 10 سال اخیر را بر روی مدارات لامپی کار کردم .با سرچ اینجا را پیدا کردم .می خواستم ببینم در زمینه مخابرات فعالیت لامپی در ایران هست ؟
       این مطلب راجب لامپ واقعا توجه مخاطب علاقمند را جلب می کند ؟
       من فکر می کنم نویسنده اصلا راجب لامپ حس خوبی ندارد .عذر خواهی می کنم
       پاسخ:سلام دوست عزیز از صراحت و فصاحت بیان شما خوشحالم مطلبتان راجع به نویسنده مطلب لامپ کمی کم لطفی و شاید سخت گیری در بر دارد نویسنده مطلب استاد عاملی بزرگ رادیو اماتوری ایران هستند و مطلب را بی اندازه ساده و اسان گفتند چون اکثر جوانها از لامپ و ولتاژ کار ان وحشت داشته و تقریبا هیچ نمی دانند اما ظاهرا شما در مورد لامپ مطلع و ازموده هستید لذا برخود نگیرید شما هم اگر در مورد لامپ و یا مطالب استاد عاملی نقد و نظری دارید بسیار خوشحال می شوم مکتوب بفرمایید تا در همان بخش یا در بخش جدید بنام خودتان منتشر شود
       پاسخ:https://t.me/joinchat/AAAAAEJj30AwLGIyi_UQ3g - 1396/12/16
       سعیدیسعیدی - سلام استاد بنده بی جواب ماندم
       پاسخ:با سلام و پوزش از تاخیر طبق تجربه دوستان این مدار به دلیل نامرغوب بودن قطعات نو موجود در بازار معمولا در ابتدا کار نمی کند لذا بتوصیه استاد عاملی بهنر است از قطعات اوراقی رادیو و ضبط ها استفاده شود قطعات معمولا در گیر این رادیو ابتدا ای سی سویچ یا کلید زنی است که یک مدل خاصش برای مدار مناسب است و مدلهای دیگر فرکانس کار و ولتاژشان مناسب نیست درمورد ای سی مدولاتور و دمدولاتور 3028 این ای سی هم بشدت مورد شک و شبهه است در موردی باتعویض 5 عدد ای سی دو عدد که بهتر بود در مدار بکار گرفته شد لذا بهترین روش استفاده از مرحله مرحله و گام بگام کار کردن رادیو است ضمن انکه اگر فرستنده کار بیفتد گیرنده هم کار خواهد کرد و بالعکس لذا شما می توانید مدار را از میکروفون در حالت فرستنده یا بلندگو در حالت گیرنده شروع نمایید و اگر مسیر سیگنال جدا باشد در نقشه شما می توانید از تقویت صدا شروع کرده و به دمدولاتور رفته و سپس به فیلتر و بعد میکسر وی اف او و در اخر به فیلتر تنظیم باند بروید و حد اکثر سیگنال و حساسیت را بدست اورید پس فیلتر های رادیویی یا بقول شما توکو ها قسمت اخر تنظیم و تعقیب مدارتان است اگر شد برای اطلاع شما و سایر دوستان مدار را در حالت گیرنده و فرستنده جدا اراعه خواهم داد یا با رنگ مسیر سیگنال را جدا می کنم که راحت تر باشد اگر شما عضو تلگرام هستید در یکی از گروه های رادیو اماتوری بیایید و مستقیما با دوستان سازنده و استفاده کننده رادیو تماس گرفته راهنمایی شوید اگر نه ادرس ایمیلتان را بدهید تا راهنمای مونتاژ را برایتان بفرستم
       پاسخ:http://py2ohh.w2c.com.br/trx/ararinhamontagem/montandoararinha.htm
       راحل مونتاژ و تست مدار است - 1396/11/5
       سعیدیسعیدی - با سلام خدمت استاد بزرگوارم
       استاد بنده برزیلی رو ساختم ولی نتونستم موفق بشم صدایی دریافت نکردم توکو هارو هم که میچرخونم انگار بی اثر هست .امکان داره این سه تا آیسی مورد داشته باشن؟ از ایران میکرو خریدم
       ممنون میشم راهنمایی بکنید
       پاسخ: سلام خیلی از دوستان برای ای سی ها سوکت گذاشتند چون معمولا بار اول مدار کار نمی کند و این ای سی ها بدلایل مختلف مشکل دارند
       پاسخ: ضمنا شما کدام شهر هستید و اگر علاقمندید با گروههای تلگرامی کار کنید یا ایمیلتونو بفرمایید کمی توضیحات بفرستم - 1396/9/10
       سعید سعید - با سلام استاد
       تو مدار برزیلی یه رله داریم این کارش چیه ؟ مثلا اگر رله فعال بشه چی میشه؟ یه کلید جا گذاری شده براش .
       تو قسمت ورودی موج vfo به 7358 یه cwkeyزده به پایه 3 همین آیسی برای چیه؟
       ce keyسرچ کردم کلید مورس آمد میشه توضیح بفرمایید ممنون میشم .
       پاسخ:با سلام هنگام فشردن کلید PTT روی میکروفون پایه دوم سیم پیچ رله موجود در مدار زمین شده و سر دیگر این رله به مثبت باطری وصل است باعث عملکرد رله شده و لذا دوکنتاکت ان عمل کرده یکی ورودی گیرنده را بزمین وصل می کند تا امواج فرستنده وارد گیرنده نشده و اسیب نرسانند کنتاکت دیگر رله هم ولتاژ مثبت تغذیه را که در حالت معمولی به خط مثبت گیرنده وصل است قطع و خط مثبت فرستنده را فعال می کند +tx cw key بله کلید مورس است که برای کاردر حالت مورس مولد موج جدا داشته که بجای میکروفون کار کرده و سیگنال را ارسال می کند - 1396/4/26

       درباره ما

        به وب سایت من خوش امدید در این مقوله علاقمندم اطلاعاتی از رادیو اماتوری که در ذهن داشته و در حال پاک شدن هستند را یادآوری و بهمراه عکس و مطلب جهت اطلاع علاقمندان درج و در این زمینه هر گونه همکاری و اعلام نظر و بیان ایرادات مزید بر منت خواهد بود.

       کلیه ی حقوق مادی و معنوی سایت مربوط به *** خاطرات راديو آماتوري *** بوده و کپی برداری از آن با ذکر منبع بلامانع می باشد.
       قالب طراحی شده توسط: تک دیزاین و سئو و ترجمه شده و انتشار توسط: قالب گراف