رادیوآماتور كیست؟

تبلیغات

تبلیغات

موضوعات

موضوعات

جستجو

جستجو

پیوندهای روزانه

پیوندهای روزانه

لینک دوستان

لینک دوستان

صفحات جانبی

صفحات جانبی

امکانات جانبی

امکانات جانبی

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 661
بازدید دیروز : 3196
بازدید هفته : 11452
بازدید ماه : 52519
بازدید کل : 1479648
تعداد مطالب : 669
تعداد نظرات : 115
تعداد آنلاین : 1

رادیوآماتور كیست؟

 کد خبر: 050263 یکشنبه، 2 مهرماه 1391 19:53 November 25, 2005

رادیوآماتور كیست؟

به موجب مقررات موجود در كشور، رادیوآماتوری نوعی ارتباط رادیوئی است كه به منظور خودآموزی و تبادل اطلاعات علمی و عملی وبررسی‌های فنی ارتباطی، بین رادیوآماتورهای مجاز در دنیا، برقرار می‌گردد و رادیوآماتور كسی است كه بخاطر علاقه به فن ارتباطات رادیوئی و بدون هیچ گونه نظر انتفاعی وسیاسی، با دریافت پروانه رادیوآماتوری از وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات نسبت به انجام آزمایشات رادیوئی به‌منظور پیشبرد فن رادیو و الكترونیك اقدام می‌نماید .

 

به لحاظ بكارگیری امواج رادیوئی توسط رادیوآماتورها، تمامی كشورها مقرراتی وضع نموده‌اند تا آماتورهای آن كشور قبل از اقدام به ارتباط رادیوئی آزمون‌های فنی لازم را گذرانده باشند. هدف از برگزاری پیش زمینه‌های فنی كافی برای طراحی، ساخت، نگهداری و بكارگیری تجهیزات خود را در حد بالاتر از استاندارد بدست آورده باشد تا موجب حداقل ریسك ایجاد اختلال رادیوئی در سایر سرویس‌ها گردد.

 

همین آموزشها وآزمونهای فنی است كه رادیوآماتورها را تقریباً از تمامی بكارگیرندگان واقعی طیف فركانس متمایز می‌سازد و در نتیجه شاهد گروه كثیری از جمعیت جهان در مشاغل فعالیت‌های مختلف هستیم كه در كنار آن یك رادیوآماتور نیز محسوب می‌شوند، گروه‌های جوان دانشجویان و دانش‌آموزان، اساتید دانشگاه‌ها، متخصصین رشته‌های گوناگون، سیاستمداران و شاغلین حرفه‌های عمومی، بازنشستگان و از كارافتادگان و حتی معلولین را میتوان در زمره رادیوآماتورهای جهان یافت.
گاهی سطح مهارت علمی و فنی رادیوآماتورها موجب حیرت همگان می‌شود و از جمله میتوان به ساخت بیش از 60 ماهواره رادیوآماتوری توسط رادیوآماتورهای جهان اشاره نمود كه تعدادی از آنها هم اكنون نیز در حال سرویس‌دهی به رادیوآماتورهای جهان می‌باشند.

 


رادیوآماتورها از طرق گوناگونی با یكدیگر ارتباط برقرار مینمایند. این روشها عبارتند از:

 


گفتگوی مستقیم، استفاده از علائم مورس، امواج تلویزیونی وارسال دیتا
_ در گفتگوی مستقیم شكل كار هنگامی كه دریافت علائم رادیوئی خوب باشد، مانند مكالمات تلفن است با این تفاوت كه در هر لحظه فقط یك طرف قادر به صحبت كردن است و طرف مقابل شنونده میباشد. تعداد بسیاری از رادیوآماتورها در سراسر جهان به زبان انگلیسی گفتگو میكنند لیكن البته بسیاری زبانهای دیگر نیز در این روش بكار گرفته می‌شوند.

 


_ در ارتباطات رادیوئی با استفاده از علائم مورس تجهیزات مورد نیاز ساده‌تر بوده و موثرترین روش در برقراری ارتباطات رادیوئی در شرایط ضعیف بودن علائم رادیوئی است. یكی از مزایای بكارگیری علائم مورس اینست كه در این روش علائم اختصاری استاندارد شده‌ای وجود دارد كه موجب میشود حتی اگر زبان مشتركی بین دو طرفه مكالمه وجود نداشته باشد آنها بتوانند با یكدیگر ارتباط برقرار نمایند.

 


_ ارتباط از طریق تلویزیون یعنی ارسال تصاویر نیز روش دیگری است كه بعضاً مورد بهره‌برداری قرار میگیرد توضیح اینكه ارسال تصاویر تلویزیونی معمولاً در فواصل كوتاه انجام میشود. البته رادیوآماتورها روشی ایجاد كرده‌اند كه به "جاروب آهسته تصاویر تلویزیونی" معروف است و به آنان این توان را می‌دهد كه تصاویر مورد نظر خود را برای فواصل دور نیز ارسال نمایند كه البته كیفیت اینگونه تصاویر ضعیف و حركت تصویر بسیاركند است.

 

تجهیزات موجود در یك ایستگاه رادیوآماتوری و نحوه برقراری ارتباط

 

ایستگاه‌های رادیوآماتوری شامل مجموعهای ثابت یا متحركی هستند از یك یا چند دستگاه فرستنده و گیرنده و اداوات جانبی مربوط به آن كه پس از صدور پروانه مربوطه با مسئولیت یك رادیوآماتور تاسیس می‌گردند و بمنظور آزمایش و كسب تجربه و برقراری ارتباط با سایر رادیوآماتورهای مجاز مورد استفاده قرارمی‌گیرند.
آنتن‌ها در انواع و اقسام آن، دستگاه‌های اندازه‌گیری فركانس‌های رادیوئی و قدرت تشعشع آنتن، منابع تغذیه الكتریكی، میكروفون، كلید مورس و گاهی اوقات رایانه را میتوان بعنوان بخشی از اداوات جانبی یك دستگاه رادیوآماتوری قلمداد كرد.

 


بخش عمده و گاهی تمامی تجهیزات موجود در یك ایستگاه رادیوآماتوری توسط رادیوآماتورها تهیه میشود و همین امر موجب میگردد كه طرحهای جدید و روشهای متنوعی توسط اینگونه افراد ابداع و اختراع شود كه بنوبه خود بهبود تكنیك‌های فنی و ایجاد فنآوری‌های جدیدی را به دنبال دارد.

 


هر ایستگاه رادیوآماتوری دارای یك علامت خطاب یا Call sign میباشد كه توسط سازمانهای مسئول در هر كشور به ایستگاه مربوطه تخصیص می‌یابد. Call sign تركیبی از حروف و اعداد است و پبشوند آن بیانگر كشور متبوع ایستگاه میباشد از این معرف برای شناسایی ایستگاه‌های رادیوآماتوری و تعیین كشور آنها استفاده می‌گردد و رادیوآماتور موظف است قبل و بعد از برقراری هر ارتباط رادیوآماتوری آنرا اعلام نماید.

 

معرف‌های ایستگاه‌های رادیوئی به ایران، با پیشنوندهای EP و EQ آغاز می‌گردد. به عنوان مثال معرف ایستگاه رادیوآماتوری وزارت پست و تلگراف و تلفن درتهران EP3PTT می‌باشد و هیمن معرف برای ایستگاه مستق در شهر شیراز EP4PTT تعیین شده است.

 

ضوابط و قوانین ملی دریافت پروانه

 

رادیوآماتور برای برقراری ارتباط رادیوئی به تاسیس ایستگاه رادیوئی اقدام می‌نماید و ایستگاه رادیوآماتوری عبارت از مجموعه ثابت و متحركی است كه از یك یا چند دستگاه فرستنده و گیرنده فراهم شده و پس از صدور پروانه تاسیس ایستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

علاوه بر پروانه تاسیس ایستگاه، رادیوآماتوری نسبت به دریافت گواهینامه رادیوآماتوری نیز اقدام می‌نماید و این گواهینامه، اجازه نامه‌ایست كه از طرف وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات به اشخاص حقیقی برای اشتغال به كارهای رادیوآماتوری داده می‌شود.

 

پس از دریافت گواهینامه رادیوآماتوری و پروانه تاسیس ایستگاه رادیوآماتوری با دریافت خطاب (Call Sign) مجاز به تاسیس ایستگاه و بهره‌برداری از دستگاه‌های فرستنده و گیرنده كه خود آنها را ساخته یا خریداری نموده است، می‌شود.

 

لازم به ذكر است علامت خطاب یا Call Sign مشخصه‌ای است كه قبل و در انتهای برقراری ارتباط رادیوآماتوری و به منظور معرفی ایستگاه اعلام می‌شود.

 

پروانه رادیوآماتوری درجه سه به كسانی داده میشود كه:
1.دارای 16 سال تمام سن باشند.
2.در آزمون‌های كتبی مربوطه قبول شوند.
3.صلاحیت اخلاقی و سیاسی آنان مورد تایید قرار گیرد.

 

دارندگان این پروانه می‌توانند در باندهای آماتوری 7، 14، 21، 28 مگاهرتز و VHF ار فرستنده تلگرافی با حداكثر قدرت متوسط 30 وات استفاده نمایند.

 

برای دریافت پروانه رادیوآماتوری درجه 2، رادیوآماتور بایستی حداقل 6 ماه با پروانه مبتدی درجه 3 كاركرده باشد و از عهده امتحانات مربوطه نیز برآید. دارندگان آن می‌توانند در كلیه باندهای آماتوری از فرستنده‌هایی با حداكثر قدرت 100 وات استفاده نمایند.

 

پروانه رادیوآماتوری پیشرفته درجه 1، به كسانی داده میشود كه علاوه بر دارا بودن شرایط دارندگان پروانه رادیوآماتوری درجه 2، بتوانند از عهده امتحانات تكمیلی برآیند و مجاز به مخابره تلفنی و تلگرافی تله تایپ و ارسال تصویر SSTY در باندهای HF، حداكثر با قدرت 200 وات و VHFبا حداكثر قدرت 50 وات و UHF با حداكثر قدرت 30 وات می‌باشند كه در شرایط خاص قدرتهای مذكور به تشخیص مدیریت فركانس و روابط بین‌الملل تا 400 وات قابل افزایش است.

+ | نویسنده: آرش کریم بیگی | چاپ | صفحه اصلی

در این زمینه از آرشیو ایستنا:

​ http://www.ictna.ir/id/050263مطالب مرتبط


بخش نظرات این مطلببرای دیدن نظرات بیشتر روی شماره صفحات در زیر کلیک کنید

نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:ورود کاربران

ورود کاربران

  نام کاربری
  رمز عبور

  » رمز عبور را فراموش کردم ؟
  عضويت سريع

  عضويت سريع

   نام کاربری
   رمز عبور
   تکرار رمز
   ایمیل
   کد تصویری
   پشتيباني آنلاين

   پشتيباني آنلاين

    پشتيباني آنلاين
    آمار

    آمار

     آمار مطالب آمار مطالب
     کل مطالب کل مطالب : 669
     کل نظرات کل نظرات : 115
     آمار کاربران آمار کاربران
     افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
     تعداد اعضا تعداد اعضا : 64

     آمار بازدیدآمار بازدید
     بازدید امروز بازدید امروز : 661
     بازدید دیروز بازدید دیروز : 3196
     ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 66
     ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 320
     آي پي امروز آي پي امروز : 220
     آي پي ديروز آي پي ديروز : 1065
     بازدید هفته بازدید هفته : 11452
     بازدید ماه بازدید ماه : 52519
     بازدید سال بازدید سال : 357130
     بازدید کلی بازدید کلی : 1479648

     اطلاعات شما اطلاعات شما
     آی پی آی پی : 3.234.221.162
     مرورگر مرورگر :
     سیستم عامل سیستم عامل :
     تاریخ امروز امروز :
     خبرنامه

     خبرنامه

      براي اطلاع از آپيدت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود      آخرین نطرات کاربران

      آخرین نطرات کاربران

       هومنهومن - سلام .علت استقبال نکردن در خور توجه همین نا واردیست .این مطلب بسیار گنگ و پر از اشتباه هست
       پاسخ: سلام بنده هم ضمن تائید نظر شما درخواست می کنم مطلب کامل تر و بهتر و درست تر را بفرمائید بنده بنام خودتان درج و منتشر نمایم
       پاسخ:https://t.me/joinchat/AAAAAEJj30AwLGIyi_UQ3g مدارات لامپی - 1396/12/17
       علیعلی - سلام شما مکتبی و انقلابی هستید درسته ؟
       پاسخ: سلام بهیچ عنوان و تقریبا هیچ جائی من چنین ادعائی نکرده ام اما این همه شهید و زخمی و جانباز و اسیر و زحمت و فعالیت برای حفظ انقلاب و سرزمین عزیزمان ایران خیلی حرام لقه گی و بی اصل و نصبی می خواهد که چشم خودرا ببندیم و از این اب و خاک حمایت و به این مردم عشق نورزیم حالا شما اسم انرا هرچه دوست دارید بگذارید نظرتان محترم است - 1396/12/17
       هومنهومن - سلام
       بنده یکی از علاقمندان لامپ هستم . و 10 سال اخیر را بر روی مدارات لامپی کار کردم .با سرچ اینجا را پیدا کردم .می خواستم ببینم در زمینه مخابرات فعالیت لامپی در ایران هست ؟
       این مطلب راجب لامپ واقعا توجه مخاطب علاقمند را جلب می کند ؟
       من فکر می کنم نویسنده اصلا راجب لامپ حس خوبی ندارد .عذر خواهی می کنم
       پاسخ:سلام دوست عزیز از صراحت و فصاحت بیان شما خوشحالم مطلبتان راجع به نویسنده مطلب لامپ کمی کم لطفی و شاید سخت گیری در بر دارد نویسنده مطلب استاد عاملی بزرگ رادیو اماتوری ایران هستند و مطلب را بی اندازه ساده و اسان گفتند چون اکثر جوانها از لامپ و ولتاژ کار ان وحشت داشته و تقریبا هیچ نمی دانند اما ظاهرا شما در مورد لامپ مطلع و ازموده هستید لذا برخود نگیرید شما هم اگر در مورد لامپ و یا مطالب استاد عاملی نقد و نظری دارید بسیار خوشحال می شوم مکتوب بفرمایید تا در همان بخش یا در بخش جدید بنام خودتان منتشر شود
       پاسخ:https://t.me/joinchat/AAAAAEJj30AwLGIyi_UQ3g - 1396/12/16
       سعیدیسعیدی - سلام استاد بنده بی جواب ماندم
       پاسخ:با سلام و پوزش از تاخیر طبق تجربه دوستان این مدار به دلیل نامرغوب بودن قطعات نو موجود در بازار معمولا در ابتدا کار نمی کند لذا بتوصیه استاد عاملی بهنر است از قطعات اوراقی رادیو و ضبط ها استفاده شود قطعات معمولا در گیر این رادیو ابتدا ای سی سویچ یا کلید زنی است که یک مدل خاصش برای مدار مناسب است و مدلهای دیگر فرکانس کار و ولتاژشان مناسب نیست درمورد ای سی مدولاتور و دمدولاتور 3028 این ای سی هم بشدت مورد شک و شبهه است در موردی باتعویض 5 عدد ای سی دو عدد که بهتر بود در مدار بکار گرفته شد لذا بهترین روش استفاده از مرحله مرحله و گام بگام کار کردن رادیو است ضمن انکه اگر فرستنده کار بیفتد گیرنده هم کار خواهد کرد و بالعکس لذا شما می توانید مدار را از میکروفون در حالت فرستنده یا بلندگو در حالت گیرنده شروع نمایید و اگر مسیر سیگنال جدا باشد در نقشه شما می توانید از تقویت صدا شروع کرده و به دمدولاتور رفته و سپس به فیلتر و بعد میکسر وی اف او و در اخر به فیلتر تنظیم باند بروید و حد اکثر سیگنال و حساسیت را بدست اورید پس فیلتر های رادیویی یا بقول شما توکو ها قسمت اخر تنظیم و تعقیب مدارتان است اگر شد برای اطلاع شما و سایر دوستان مدار را در حالت گیرنده و فرستنده جدا اراعه خواهم داد یا با رنگ مسیر سیگنال را جدا می کنم که راحت تر باشد اگر شما عضو تلگرام هستید در یکی از گروه های رادیو اماتوری بیایید و مستقیما با دوستان سازنده و استفاده کننده رادیو تماس گرفته راهنمایی شوید اگر نه ادرس ایمیلتان را بدهید تا راهنمای مونتاژ را برایتان بفرستم
       پاسخ:http://py2ohh.w2c.com.br/trx/ararinhamontagem/montandoararinha.htm
       راحل مونتاژ و تست مدار است - 1396/11/5
       سعیدیسعیدی - با سلام خدمت استاد بزرگوارم
       استاد بنده برزیلی رو ساختم ولی نتونستم موفق بشم صدایی دریافت نکردم توکو هارو هم که میچرخونم انگار بی اثر هست .امکان داره این سه تا آیسی مورد داشته باشن؟ از ایران میکرو خریدم
       ممنون میشم راهنمایی بکنید
       پاسخ: سلام خیلی از دوستان برای ای سی ها سوکت گذاشتند چون معمولا بار اول مدار کار نمی کند و این ای سی ها بدلایل مختلف مشکل دارند
       پاسخ: ضمنا شما کدام شهر هستید و اگر علاقمندید با گروههای تلگرامی کار کنید یا ایمیلتونو بفرمایید کمی توضیحات بفرستم - 1396/9/10
       سعید سعید - با سلام استاد
       تو مدار برزیلی یه رله داریم این کارش چیه ؟ مثلا اگر رله فعال بشه چی میشه؟ یه کلید جا گذاری شده براش .
       تو قسمت ورودی موج vfo به 7358 یه cwkeyزده به پایه 3 همین آیسی برای چیه؟
       ce keyسرچ کردم کلید مورس آمد میشه توضیح بفرمایید ممنون میشم .
       پاسخ:با سلام هنگام فشردن کلید PTT روی میکروفون پایه دوم سیم پیچ رله موجود در مدار زمین شده و سر دیگر این رله به مثبت باطری وصل است باعث عملکرد رله شده و لذا دوکنتاکت ان عمل کرده یکی ورودی گیرنده را بزمین وصل می کند تا امواج فرستنده وارد گیرنده نشده و اسیب نرسانند کنتاکت دیگر رله هم ولتاژ مثبت تغذیه را که در حالت معمولی به خط مثبت گیرنده وصل است قطع و خط مثبت فرستنده را فعال می کند +tx cw key بله کلید مورس است که برای کاردر حالت مورس مولد موج جدا داشته که بجای میکروفون کار کرده و سیگنال را ارسال می کند - 1396/4/26
       PariaParia - سلام ميشه در مورد مدار بيشتر توضيح دديد؟چطور ميتونم شمارو پيدا كنم؟به اين پروژه شديدا نياز دارم ممنونم ميشم جواب بديد
       پاسخ:با سلام و ارزوی سلامتی و توفیق روز افزون برای شما اگر عضو تلگرام هستید با شماره همراه تلگرامی خود با شماره تلگرامم تماس بگیرید و در گروههای تخصصی راجع به اینگونه مطالب عضو شوید در غیر اینصورت با تماس با ایمیل بنده مطالب مورد نظرتان ارسال خواهد شد 09192130291 abdolhagh@gmail.com گروه مهندسین مخابرات میدان طراحی آنتن ، مدارات مایکروویو و RF لینک دعوت : https://t.me/joinchat/AAAAAD2zsfeBb5LKzJyD5A - 1396/4/4
       علیعلی - پست جالبی بود مهندس برای خرید دانگل RTL2832U میشه به آقای نریمانی اعتماد کرد؟ R820T2 رو میدن 170
       شما شخص بهتری سراغ دارین که مورد اعتماد ودر عین حال منصف باشه؟
       پاسخ:با سلام بنده هیچ شخصی را تائید یا تکذیب نمی کنم اقای علیپور به نمایندگی اقای قنبری این دستگاه رو در جعبه مجزا با فن می فروشد - 1395/12/28
       PayamPayam -

       سلام با این مشخصاتی که شما دادید کار نکرد ساختمش نصب سطحیم کردم قطعاتو
       آیا خودتون ساختینش؟
       اگر اره پس چرا کار نمیکنه!!!
       اگه نه پس چرا مجبورمون کردید بسازیم؟؟
       حالا که کار از کار گذشته
       این پستتونم واسه تقریبا سه سال پیشه خواهش میکنم کمکم کنید اگر این پستمو دیدید نزارید به دست ایندگان برسه که اونوقت نه از من اثری,هست نه مداری,که ساختم
       ۰۹۳۰۹۴۹۶۳۶۲
       P.anzali.ussd@gmail.com
       پاسخ:با سلام و تشکر از اظهار نظر جنابعالی این طرح رادیوی ساده اف ام بوده که خیلی از شرکتهای سازنده کیت انرا ساخته اند و البته نکته مهم ان همان کابل کواکسیال و تنظیم دقیق انتن است البته شاهد کار کرد این مدار مهندس سجادیان از اولین رادیو اماتورهای ایران بودند که خودشان هم باور نمی کردند . ضمنا دوست عزیز اماتوری تجربه است نه ساختن و تعهد انجام کار و اینکه عاشق اگر به معشوق برسد کارش افسانه نخواهد شد شمارا هم کسی مجبور نکرد و در عین حال اینهمه طرح در سایت هست بنده هیچکدامشان را نساخته ام و تعهد هم نسپرده ام که کار کند هدف یاد گرفتن است و گرنه در دبیزستان یا دانشگاه کلی مطلب به شما می اموزند شما همه را تجربه می کنید و ازمایش می کنید خوش بحال شما و اینهمه تجربه

       - 1395/12/14
       مهدیمهدی - استاد نقل قول از بنده وپاسخ شما:
       بنده برای مدار ssb آقای قنبری یه آنتن میخواستم درست کنم سادترین آنتن که بتونه خیلی خوب جواب بده چطوری میتونم بسازم اگر تصویری دارید برام خواهشن ازسال بکنید ممنون از سایت عالیتون
       پاسخ:با سلام و ارزوی سلامتی و توفیق روز افزون شما مطلبی را در این مورد تهیه و خدمتتون اراعه خواهم کرد - 1395/9/1

       -------------------------------------------
       استاد ما منتظریم یه عنایت بکنید به زبان ساده وطوری که ما مبتدیا هم بفهمیم آموزش ساخت آنتن رو بزارید ممنون
       با سلام بله حق با شماست فراموش کردم و عذرخواهم در اولین فرصت ساخت چند انتن ساده را برای رادیوتان اعلام خواهم کرد بازهم ببخشید - 1395/12/8

       درباره ما

        به وب سایت من خوش امدید در این مقوله علاقمندم اطلاعاتی از رادیو اماتوری که در ذهن داشته و در حال پاک شدن هستند را یادآوری و بهمراه عکس و مطلب جهت اطلاع علاقمندان درج و در این زمینه هر گونه همکاری و اعلام نظر و بیان ایرادات مزید بر منت خواهد بود.

       کلیه ی حقوق مادی و معنوی سایت مربوط به *** خاطرات راديو آماتوري *** بوده و کپی برداری از آن با ذکر منبع بلامانع می باشد.
       قالب طراحی شده توسط: تک دیزاین و سئو و ترجمه شده و انتشار توسط: قالب گراف